Арктична гостя
![](pictures/puxptax/1_m.jpg)
Пухівка (Somateria mollissima), що, напевно, багатьом більше знайома за російською назвою обыкновенная гага — чи не найцікавіша качка з тих, що мешкають в Україні.
Вона добре знана в усьому світі своїм надзвичайно теплим пухом, який разом із густим оперенням і шаром підшкірного жиру добре захищає дорослих птахів від холоду. І потомство, спершу яйця, а потім щойно вилуплених і не обсохлих каченят, від переохолодження самки рятують тим же пухом, який під час гніздування вискубують зі свого черевця й густо вистилають ним гніздо.
![](pictures/puxptax/2_m.jpg)
Виняткова легкість і високі теплові якості притаманні пуху не даремно. Адже пухівка за своїм походженням та екологічними властивостями — арктична качка. Її історичний ареал існування охоплює узбережжя північних морів від Канади до Росії. Знамените місце мешкання виду в Росії — Мурманська область, Кандалакський заповідник, узбережжя Баренцового моря і Кандалакської затоки Білого моря. Це його домівка. Саме в таких морях, із частими штормами та потужним прибоєм, птахи почуваються затишно і комфортно. Тож природно, що очікувати на зустрічі цього виду в Україні не було жодних підстав.
Історія розселення
Проте це таки трапилося. 1951 року, відомий український орнітолог із Одещини Леонід Назаренко під час польової експедиції вперше в історії України зареєстрував зустріч пухівки на Куяльницькому лимані Чорного моря, що неподалік Одеси. Із 1960 року відомі українські орнітологи Тетяна Ардамацька і Борис Сабіневський почали регулярно спостерігати цього птаха в зимовий період на Ягорлицькій затоці Чорного моря, що входить до складу Чорноморського біосферного заповідника. Спочатку пухівок реєстрували по 2-3 птахи, а 1969 року кількість зросла до 20 особин і зимівлі стали постійними. Зимуючі зграйки почали затримуватись до кінця травня — початку червня.
![](pictures/puxptax/10_m.jpg)
Місця гніздування пухівки в Україні
1975 року пухівка вперше загніздилася в зоні Чорного моря. Два гнізда виду на острові Довгий у Ягорлицькій затоці зареєструвала орнітолог Чорноморського заповідника Тетяна Ардамацька. Фактично з цього часу розпочалася історія формування унікальної південної популяції морської арктичної качки.
1976 року кількість пухівок, що гніздували на о. Довгий, збільшилася до 5 пар. 1977 року було вже 9 пар, із яких 7 — розташувалися на острові Довгий, а дві — на сусідньому острові Круглий. У подальшому, до 1987 року тривав процес наростання кількості гніздуючих пухівок.
![](pictures/puxptax/8_m.jpg)
Увесь цей період (1977-1987) місцем їхнього гніздування залишалися острови Довгий і Круглий. Починаючи з 1988, коли чисельність виду на островах досягла 370 пар, пухівка освоює сусідні острови в Ягорлицькій і Тендрівській затоках Чорноморського заповідника.
У період з 1988 до 1992 року качка заселяла острови Тендрівської затоки в межах ділянки Чорноморського заповідника Ягорлицький Кут. У 1988 році перша гніздова пара з’явилася на острові Орлов. Наступного, 1989, три пари загніздилися на Єгипетських о-вах, розташованих поблизу о. Орлов. У 1992 перші 5 пар заселили Нові острови, які лежать поряд із о. Орлов. Починаючи з 1992 йшло нарощування чисельності гніздуючої пухівки на означеній системі островів — з 20 пар у 1992 році до 300 — у 2000.
Коли 1998 року кількість птахів на островах Орлов, Нові, Єгипетські досягла 200 пар, вони почали освоювати материкове узбережжя ділянки Чорноморського заповідника Ягорлицький Кут.
![](pictures/puxptax/5_m.jpg)
Гніздо пухівки
Тут серед берегових очеретяних заростів було знайдено 15 гнізд. Після 1998 року пухівка розселяється все далі на схід островами Тендрівської затоки. Вже наступного року її чисельність досягла 2 тисяч пар. Окрім зони Тендрівської та Ягорлицької заток, її реєстрували на о. Березань, що поблизу Кінбурнської коси, а також на о. Джарилгач, що за 40 км на схід від угідь Чорноморського заповідника.
![](pictures/puxptax/4_m.jpg)
За 25-річний період (1975-2000 роки) вид розселився в північно-західному Причорномор’ї на території загальною площею понад 100 тис. гектар. Це райони Ягорлицької та Тендрівської заток Чорноморського заповідника, Кінбурнської коси, Джарилгацької затоки. А нині її зустрічають уже в прибережних акваторіях Керченського півострова.
![](pictures/puxptax/7_m.jpg)
Пухівка стала для України видом, який тримається на Чорноморських акваторіях протягом усього року. Ця качка тут виводить потомство і зимує.
Поведінка
Пухівка — винятково морська качка. Як і інші справжні морські птахи, вона пов’язана з суходолом лише в період гніздування. Решту часу пухівка проводить у морі, де живиться переважно мідіями і ракоподібними. У пошуках цих делікатесів пірнає на глибину до 10 м.
Зовнішність у пухівки особлива. Це досить великі качки, самці яких мають яскраве чорно-біле оперення. Самки, як і в інших качок — темно-коричневі з відтінками чорного та сірого, що дозволяє їм ідеально маскуватися на гнізді.
![](pictures/puxptax/6_m.jpg)
У шлюбний період птахи збираються у великі гамірні колонії, зазивні крики яких чути далеко в морі. Це нагадує людське «га-га». Тому птаха й назвали гага (у російській версії).
Зазвичай в Україні початок шлюбного сезону в пухівки розпочинається в березні (на історичних місцях мешкання виду — в травні-червні). Через кілька днів самці відкочовують у море для линяння. У цей період вони не можуть літати, тому тримаються далеко від берега. Натомість самки піклуються в цей час про потомство: будують гнізда на островах серед очерету чи іншої густої трав’яної рослинності, але обов’язково поблизу узбережжя, аби каченята, коли вилупляться й обсохнуть, легко і, головне, швидко дісталися до води; відкладають яйця й сідають на кладку. Сидіти доведеться довго, близько трьох тижнів.
![](pictures/puxptax/9_m.jpg)
Згодом коротка, але «гаряча» пора — на світ з’являються каченята. Тільки-но вони обсохнуть, як мама-самка виводить їх на море. Щоб уберегти малят від чисельних жовтоногих мартинів, що теж мешкають на морях, і охочих поласувати каченятами, пухівки збирають своїх дитинчат докупи в так звані осельки по 3-5 виводків, і разом охороняють їх від небезпеки, поки ті підростуть.
![](pictures/puxptax/3_m.jpg)
Єдина небезпека, від якої ці гарні й незвичайні птахи поки-що не знаходять захисту, — люди. Нажаль, у нашій державі пухівку не охороняють належним чином. Незважаючи на присутність цього виду на сторінках Червоної книги, на неї полюють браконьєри, її турбують під час гніздування, пташенят виловлюють у морі, а то й вибирають із гнізд ще не обсохлими. Звісно, таке негостинне ставлення до пернатого «гостя» з півночі не проходить безслідно. Останніми роками чисельність пухівки в Україні скорочується. Якщо так триватиме й далі, то невдовзі незвичайна історія арктичної качки, якій чимось сподобалося наше Чорне море, сумно завершиться. А не хотілося б…